Belediyecilik İlkemiz

Belediyecilik İlkemiz


Belediye, Eleşkirt’in 1926 tarihinde İlçe olmasıyla kurulmuştur. Çok genç bir geçmişe sahip olmasına rağmen,kısa bir süre içerisinde İlin en gözde İlçesi konumuna gelen Eleşkirt bu başarısında en büyük rolü mahalli idare oynamıştır.İlçe kendi yağıyla kavrulmasını bilerek bu günkü durumuna gelmiştir. 

Dürüst Belediyecilik anlayışımız ve temel presiplerimiz;

“Planlı ve programlı olacağız”

Vatandaşlarımıza sunacağımız hizmetlerin vaktinde, eksiksiz, ihtiyaçlara göre ve sistematik bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacağız.

“İşi ehline vereceğiz.”

“Akrabalık bağım olmadığı için işe alınmadım.” diye bir cümle artık tarihe karışacak. İşin gerektirdiği niteliğin dışında hiçbir ayrım gözetmeyeceğiz!

“Yolsuzluk ve israfa geçit vermeyeceğiz.”

Kaynaklar, vatandaşın huzurunu ve refahını artırmaya yönelik kullanılacak; ihaleler, kayırmacılık yapılarak yandaşlara dağıtılmayacak! Gösteriş, lüks ve şatafattan uzak duracağız.

Bize emanet edilen mali imkanlara ve mülke, yetim malına sahip çıkar gibi “Sahip çıkacağız.” Herhangi bir devlet dairesinde kullanılan bir kağıtta dahi hepimizin hakkı ve emeği olduğu anlayışıyla milletin alın terine sahip çıkacağız!

Hizmette, “Ayrımcılık yapmayacağız.” Aynı güneşi, suyu, havayı ve toprağı paylaştığımız insanlar barış içinde yaşama arzusundayız.

Kapımız, her zaman ve herkese “Açık olacak.” Kapalı kapılar ardında, vatandaştan uzak ama sözde vatandaş için çalışan anlayışı ortadan kaldıracağız.

Her hizmette halkın kültür değerlerini göz önüne alarak; yerel ve kültürel “Değerleri koruyup, zenginleştireceğiz.” Şehrimizde var olan kültürel ve tarihsel mirasın emanetçisi olacak ve bu emaneti en güzel şekilde yaşatacağız. 

Hizmetlerimizde, her işi “Hızlı, doğru ve estetik” biçimde yapacağız.

Ulaşımdan alt yapıya, temizlikten kaldırım yenilemeye kadar bütün tekrar gözden geçirilip şehrin öncelikli ihtiyacına göre planlanacak.

"Hesap verebilir" ve “Şeffaf olacağız”

Hesap verebilirlik ve şeffaflık açısından yapılan tüm hizmetlerin halkın gözleri önünde açık ve şeffaf bir biçimde yapılması sağlanacak.

Her konuda “Adil olacağız.” Adalet anlayışımız; “Kendimiz için istediğimizi halkımız için isteyecek; kendimiz için istemediğimizi halkımız için de istemeyeceğiz” olacaktır.

Herkesin derdi ile dertleneceğiz,

“Halkımız ile bütünleşeceğiz.” Vatandaşımızın ne derdi olursa olsun “Bu bizim görevimiz değil.” demeden dinleyeceğiz ve çözüm üretmek için gayret göstereceğiz.